Fabriano - najstarsza papiernia w Europie

Wynalezienie papieru tradycyjnie przypisuje się Chińczykom. Jednak dzięki Arabom mamy papier w Europie, bo to oni, po poznaniu podstaw produkcji i po uprzednim wprowadzeniu kilku ulepszeń, rozpoczęli upowszechniać nowy produkt na Zachodzie.

Był to długi, żmudny proces, który miał swój "europejski finał" w drugiej połowie XIII wieku właśnie w Fabriano, małym miasteczku w głębi lądu w regionie Marche.

Skąd ta lokalizacja? Najprawdopodobniej ma to związek z bliskim położeniem Ankony, niegdysiejszego wielkiego portu, szczególnie otwartego w tamtym czasie na handel ze światem arabskim. 

 

 

 

 

Dołącz do nas...

Kontakt

Siedziba Firmy - Biuro Zakopane
tel/fax: +48 18 201 36 62
Dział Sprzedaży - Magazyn
Kraków
tel. +48 12 631 36 30
tel. +48 12 631 36 31
fax +48 12 442 01 85
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polityka prywatności

Nasz Serwis internetowy używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce prywatności